Ska strax flyga hem till Sverige igen efter att ha spenderat mars månad i Costa Rica. Vilket fantastiskt land detta är. Jag har rest runt i landets olika typer av skogar och klimat. Vill verkligen rekommendera detta land för grodintresserade. En del av er här på forumet verkar redan bekantat er med landet. Jag vill tacka TobiasP (kan man tagga medlem?) för några restips.
Har lovat Pedro på Yatama ecolodge i Horquetas de Sarapiqui att lägga in ett gott ord här på forumet. Yatama lodge var verkligen en toppen upplevelse, med mycket djurliv och speciellt amfibier i mängder, fågelskådning var också perfekt. Pedro som är ägare för Yatama var fascinerad över den svenska hobbyn inom pilgift.
Är det någon på forumet som rest i Sydamerika, främst Colombia, Equador eller Peru med erfarenhet av bra ställen för grodor?
Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS
Costa Ricas skogar.
- Tjalle
- SDS-medlem

- Inlägg: 60
- Blev medlem: 27 jun 2016, 23:55
- Började med grodor år: 2015
- Ort: stockholm
- Har gett tack: 104 gånger
- Har fått tack: 30 gånger
- TobiasB
- Inlägg: 1688
- Blev medlem: 15 feb 2013, 14:06
- Började med grodor år: 2013
- Ort: Jönköping
- Har gett tack: 687 gånger
- Har fått tack: 379 gånger
Re: Costa Ricas skogar.
Va roligt att du kände dig som hemma! Och framförallt roligt att du hittade till Yatama
Ett helt fantastiskt ställe som sagt
Hoppas fler hittar dit!