Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS

skogsmyror

Frågor och diskussioner om hälsa och sjukdomar.
Christin Persson

skogsmyror

Inlägg av Christin Persson »

Jag undrar om skogsmyror är giftiga att äta. Det var en soldatmyra. Frös ner en och gav till en tricolour. Slukades och grodan blev nöjd. Mådde bra, men låg död på morgonen. Vad anser ni har hänt. C
RicardH
SDS-medlem
SDS-medlem
Inlägg: 7195
Blev medlem: 23 mar 2008, 23:01
Började med grodor år: 2001
Ort: Gränna, Sweden
Har gett tack: 344 gånger
Har fått tack: 322 gånger
Kontakt:

Re: skogsmyror

Inlägg av RicardH »

En LarsÖ-fråga! Tipsar honom om denna tråd... Trist!
🐸 Dendrobatidhälsningar: Ricard Hulteke
______________________________________________________________________________
Medlem i NDS/SDS sedan 1991, (ordförande 2009-2014, 2021-2023)
Hulteke 2.0 handlar om ett grodrums tillblivelse.
En kort presentation av mig samt trådlänkar hittar du här!
Film från senaste Groddagen 18 mars hittar du här!
LarsÖ
SDS-hedersmedlem
SDS-hedersmedlem
Inlägg: 978
Blev medlem: 16 nov 2008, 16:17
Började med grodor år: 1960
Ort: Vallentuna
Har gett tack: 6 gånger
Har fått tack: 31 gånger

Re: skogsmyror

Inlägg av LarsÖ »

Christin Persson skrev:Jag undrar om skogsmyror är giftiga att äta. Det var en soldatmyra. Frös ner en och gav till en tricolour. Slukades och grodan blev nöjd. Mådde bra, men låg död på morgonen. Vad anser ni har hänt. C
Skumt! Men du måste beskriva myran. Och levde den upp efter nerfrysningen (för hur fick du annars grodan att ta den???). Såg du på när den tog myran? Berätta mer!
/Lars
Bort bärs dina fränder
Bort börs du även
Men ett jag vet som aldrig bär sig:
Räkfiske i Röda Havet
Christin Persson

Re: skogsmyror

Inlägg av Christin Persson »

Frös ner den och den var helt död. Strök pyttelite honung på en sorts rostfri pinne. Döingen fastnade på spetsen och sen viftade jag en bit framför. Den döda grodan tog ibland avdödad mat på detta sätt. Den var riktigt bra att äta. Det är bara den riktigt magra grodan som har svårt med att äta avdödat foder. Men den har svårt att få i sig tillräckligt över huvud taget.
Jag såg på när myran åts upp. Och grodan mådde bra efteråt. Myran var eb soldatmyra från en helt vanlig myrstack i skogen. Jag vågade inte släppa in en levande myra i terrariet. Kanske skulle grodorna inte må bra av att bli bitna eller få myrsyra på skinnet, det var min tanke.
Christin
Skriv svar

Återgå till "Hälsa och sjukdomar"