Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS

Nemertiner avsnitt 4711

Övriga diskussioner.
LarsÖ
SDS-hedersmedlem
SDS-hedersmedlem
Inlägg: 978
Blev medlem: 16 nov 2008, 16:17
Började med grodor år: 1960
Ort: Vallentuna
Har gett tack: 6 gånger
Har fått tack: 31 gånger

Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av LarsÖ »

Hej. Franks uppgift om det tyska namnet 'Xaxim-maskar" fick mig att börja fundera.
Våra nemertiner ar ju terrestra, men djurgruppen som helhet är marin. Vilket betyder att de flesta ska ha saltvatten att leva i. Våras anpassning till sötvatten är kanske inte helt hundraprocentig, emellertid. Jag finner ibland exemplar som ser uppsvullna ut och som dött på terrarieglaset i det kondensvatten som bildas där. Kondensvattnet är ju i princip destillerat vatten, dvs extremt saltfattigt...
Antagligen är osmosvatten inte helt saltfritt (har ingen uppgift om detta, så det är bara en gissning).

Är det någon som kör med riktigt dest-vatten till sitt regnsystem? Finns det i så fall några observationer om effekt på nemertiner?

/Lars
Bort bärs dina fränder
Bort börs du även
Men ett jag vet som aldrig bär sig:
Räkfiske i Röda Havet
Användarvisningsbild
jsl
Kassör
Kassör
Inlägg: 1705
Blev medlem: 07 aug 2008, 22:30
Började med grodor år: 2008
Ort: Umeå
Har gett tack: 3 gånger
Har fått tack: 53 gånger

Re: Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av jsl »

Jag är rätt säker på att osmosvatten är saltfattigt. Jag har dock inte mätt ledningstalet men jag har för mig att det är väldigt lågt vilket innebär en extremt låg andel salter i vattnet. Osmosen ska ju ta bort det medta som inte är vatten.

Jag tror jag fått dessa maskar i ett av mina terrarier och där har jag kört vanligt kranvatten då det är uppdragningsburkar och kalken på glaset inte är ett problem. Jag kanske skulle testa osmosvatten till dessa terrarier och se om det blir någon effekt på dem.
RicardH
SDS-medlem
SDS-medlem
Inlägg: 7194
Blev medlem: 23 mar 2008, 23:01
Började med grodor år: 2001
Ort: Gränna, Sweden
Har gett tack: 344 gånger
Har fått tack: 321 gånger
Kontakt:

Re: Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av RicardH »

jsl skrev:Jag är rätt säker på att osmosvatten är saltfattigt. Jag har dock inte mätt ledningstalet men jag har för mig att det är väldigt lågt vilket innebär en extremt låg andel salter i vattnet. Osmosen ska ju ta bort det medta som inte är vatten.

Jag tror jag fått dessa maskar i ett av mina terrarier och där har jag kört vanligt kranvatten då det är uppdragningsburkar och kalken på glaset inte är ett problem. Jag kanske skulle testa osmosvatten till dessa terrarier och se om det blir någon effekt på dem.
Låter som en grymt intressant notis i Pilgiftaren! :ugeek:
🐸 Dendrobatidhälsningar: Ricard Hulteke
______________________________________________________________________________
Medlem i NDS/SDS sedan 1991, (ordförande 2009-2014, 2021-2023)
Hulteke 2.0 handlar om ett grodrums tillblivelse.
En kort presentation av mig samt trådlänkar hittar du här!
Film från senaste Groddagen 18 mars hittar du här!
Filip jakobsson
Tidigare SDS-medlem
Tidigare SDS-medlem
Inlägg: 511
Blev medlem: 08 dec 2008, 19:09
Började med grodor år: 2008
Ort: Hörby
Har fått tack: 7 gånger

Re: Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av Filip jakobsson »

Kört osmos vatten och där fanns nemertiner ändå.....
-Ju mer man vet, desto mer mer inser man hur lite man vet
Användarvisningsbild
Carlsson
Inlägg: 952
Blev medlem: 13 mar 2008, 13:35
Började med grodor år: 2008
Ort: Karlholmsbruk
Har gett tack: 1 gång
Har fått tack: 1 gång

Re: Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av Carlsson »

Filip jakobsson skrev:Kört osmos vatten och där fanns nemertiner ändå.....
Samma här, alltid använt osmosvatten!

Hos mig har de en tendens att vilja krypa ur terrariet, dvs genom ventilationen i nederkant på fronten. Väl ute ur terrariet dör de snabbt och ligger torra på bordet.

En annan observation är att de tycks förekomma i perioder. Hur jag än spanar ser jag inga på ett par veckor. Plötsligt är de där igen under en tid, för att sedan "försvinna" igen.

/Thomas/
mvh Thomas

Pilgift har en paus men det finns:
1.2.0 Sternotherus carinatus, "Razorback musk turtle"
0.0.3 Triturus pygmaeus, "Iberisk Marmorsalamander"
samt vattenagam, diverse Tarantellor och en gecko.
PatrikO
SDS-medlem
SDS-medlem
Inlägg: 198
Blev medlem: 30 mar 2008, 22:07
Började med grodor år: 1995
Ort: Ängelholm/Skåne
Har gett tack: 1 gång

Re: Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av PatrikO »

Jag har ett litet tips, blanda 70-30 salt och vatten i en burk, ta en topps doppa i lösningen och sitt framför ert terrarium med en kall öl och topsa ihjäl dom med salt lösningen mycket bra och man får bort stora mängder mask mvh Patrik
Användarvisningsbild
LarsH
Inlägg: 1260
Blev medlem: 14 mar 2008, 17:11
Började med grodor år: 2008
Ort: Rosersberg
Har gett tack: 19 gånger
Har fått tack: 36 gånger

Re: Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av LarsH »

Now we are talking!!! :D
"Först tänka, sedan prova, sedan göra jag om!"
BengtO
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 1857
Blev medlem: 01 feb 2008, 13:03
Började med grodor år: 1986
Ort: Stockholm
Har gett tack: 46 gånger
Har fått tack: 202 gånger

Re: Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av BengtO »

Jag har tillbringat timmar med att plocka bort såna kryp. Tips, kolla nån timme efter lampan släckts.
Tyvärr hjälper inte detta nämvärt. Jag tröttnade på att mata dom med hoppstjärtar och flugor. Släng allt blött bottensubstrat. Låt ev grenar du vill spara torka ut, helst under värme. Använd aldrig växter från infekterade terrarier. JUST NU har jag inget infekterat terrarie med denna metod.
Då jag matar mina grodor till stor del med hoppstj var detta nödvändigt då det enligt min åsikt (erfarenhet) är lönlöst att ens använda detta foder i ett terrarie med nemertiner.
Filip jakobsson
Tidigare SDS-medlem
Tidigare SDS-medlem
Inlägg: 511
Blev medlem: 08 dec 2008, 19:09
Började med grodor år: 2008
Ort: Hörby
Har fått tack: 7 gånger

Re: Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av Filip jakobsson »

Om dom nu kommer med xaxim så är ju plattorna ganska torra, hur håller dom sig vid liv då..?
Nja man kanske ska hoppa xaxim i framtiden för att slippa detta skit, tycker lika mkt om dom som kvalster i flugodlingen.
-Ju mer man vet, desto mer mer inser man hur lite man vet
Användarvisningsbild
Simon
SDS-medlem
SDS-medlem
Inlägg: 1544
Blev medlem: 31 aug 2008, 21:20
Började med grodor år: 1996
Ort: Uppsala
Har fått tack: 1 gång

Re: Nemertiner avsnitt 4711

Inlägg av Simon »

Jag är tveksam till att de skulle komma med xaxim. Jag har, som Bengt, torkat bort (alltså att jag har torkat ut terrarierna) dom från terrarierna och ser inte hur de skulle överleva i torr xaxim. Däremot har jag hittat dom som liftare på växter jag har köpt och på blad i grodburkar när man köpt grodor.
Numera är jag väldigt noga med att göra rent växter från allt substrat innan jag stoppar in dom och helst torkar jag dom något dygn, men det fungerar ju bara på bromelior och vissa orchideer.
Senast redigerad av 1 Simon, redigerad totalt 1 gånger.
Hulteke skrev:
"I mina terrarier råder helt enkelt flower-power"
Skriv svar

Återgå till "Övrigt"