Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS

Storleksvariation mellan yngel?

Frågor och diskussioner om odling och uppfödning.
Xavante
Inlägg: 8
Blev medlem: 18 nov 2014, 20:01
Började med grodor år: 2004

Storleksvariation mellan yngel?

Inlägg av Xavante »

Mina P. vittatus har lagt ägg som kläckts till yngel. Såg hanen bära runt på ynglen under flera dagar med allt färre yngel för varje dag. Har nu hittat ynglen i en större vattensamling i terrariet. Har sett 9 st yngel samtidigt och de varierar kraftigt i storlek. Har ej noterat att dom burit på yngel tidigare och börjar nu fundera på om det ändå är 2 kullar eller om det kan vara samma trots storleksvariationen?
Vad är era erfarenheter, kan det skilja mycket i storlek mellan individerna från samma kull? De största är mer än dubbelt så stora som de minsta.
Användarvisningsbild
FrankD
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 4873
Blev medlem: 01 feb 2008, 22:31
Började med grodor år: 2007
Ort: Umeå
Har gett tack: 187 gånger
Har fått tack: 645 gånger
Kontakt:

Re: Storleksvariation mellan yngel?

Inlägg av FrankD »

Mitt tips vore 2 olika kullar.
Xavante
Inlägg: 8
Blev medlem: 18 nov 2014, 20:01
Började med grodor år: 2004

Re: Storleksvariation mellan yngel?

Inlägg av Xavante »

Det låter rimligt men jag har dagligen kollat tänkbara äggläggningsplatser utan att se mer än en kull med ägg. Men att det skulle skilja så mycket mellan individerna i samma kull känns osannolikt.
Skriv svar

Återgå till "Odling och uppfödning"