Är 30år bor i Karlskoga med två barn, hund, katt och som många andra har jag sen tidig ålder alltid haft ett eller flera akvarium som stått och bubblat.
Trillat dit efter läst pny,s blogg om några grodor, hittat länken hit och börjat läsa forumet, postat nått inlägg och fått så mycket trevliga svar så nu håller jag till här nästan dagligen och gottar mig i era bilder.
Så efter att altanen skulle rivas och en massa glas vart över så kunde jag inte låta bli, (man måste ju tänka på miljön)
Resultatet blev ett terrarium med måtten 55•70•70 d.b.h med Österdahl modell som riktmärke.
Det är frigolit bakgrund med hygrolon, falskbotten i glas med leka och bark o löv över, belysningen är ett 100w led chip, ventilation 2st 40mm fläktar som suger ur luft samt att front rutan är borrad med en rad med 10mm hål,,,, pust men billigt och har funkat bra (tips om man ska borra många hål sätt ett par lager tejp på vardera sida, borret kommer att slinta nån gång).
Har bara en juvel orkidé samt två planter från dusk än så länge men efter groddagen kanske det blir lite lummigare
Så här ser det ut idag [img][/img]
och bilder när jag byggde det ligger här http://sdrv.ms/S9GCdE har försökt fotta så mycket som möjligt för att ge tillbaka lite, för som sagt har gottat mig i era fantastiska bilder som är hur inspirerande som helst.
Hoppas jag kan komma och träffa några av er på groddagen.

