Söker efter nån "växtvägg" att ha hemma men hittar bara svindyra för företag att köpa, har ni några idéer på vart man kan köpa eller hur man kan bygga?
Behöver självklart inte en hel vägg men en sektion skulle vara coolt.
Exempel:
http://1.bp.blogspot.com/_ZClu0vTBY8g/T ... medium.jpg
http://www.botaniccity.com/balkongliv/w ... aForum.jpg
Hittade nått svenskt företag som ville ha 15000 exkl moms för en "rumsavdelare på 1 m i bredd! Lite saftigt för min plånbok!
Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS
Växtvägg för inomhusbruk?
- lasseg
- SDS-medlem

- Inlägg: 108
- Blev medlem: 21 maj 2008, 20:00
- Började med grodor år: 1980
- Ort: Norrtälje
- Har fått tack: 1 gång
- jsl
- Kassör

- Inlägg: 1705
- Blev medlem: 07 aug 2008, 22:30
- Började med grodor år: 2008
- Ort: Umeå
- Har gett tack: 3 gånger
- Har fått tack: 53 gånger
Re: Växtvägg för inomhusbruk?
Jag såg en rätt stor växtvägg i Stockholm som var gjord av sån där matta som man har under dammduken i dammar. Man hade sytt på fickor där man planterat växterna i och sen bevattnade man uppifrån. Den mattan är inte speciellt dyr att köpa. Finns tex här http://www.willabgarden.se/fullpost.asp ... 142&page=1
-
RicardH
- SDS-medlem

- Inlägg: 7194
- Blev medlem: 23 mar 2008, 23:01
- Började med grodor år: 2001
- Ort: Gränna, Sweden
- Har gett tack: 344 gånger
- Har fått tack: 321 gånger
- Kontakt:
Re: Växtvägg för inomhusbruk?
EW kostar väl en tusenlapp för TVÅ kvadrat. Lägg två papp och du har fyra kvadrat. Det är maffigt. Köp till slang och pumpar. Sen har du lite ljusutmaning också ... Annars cool ide. Hoppas den blir av för det projektet skulle jag följa slaviskt!pinky skrev:Söker efter nån "växtvägg" att ha hemma men hittar bara svindyra för företag att köpa, har ni några idéer på vart man kan köpa eller hur man kan bygga?
Behöver självklart inte en hel vägg men en sektion skulle vara coolt.
Exempel:
http://1.bp.blogspot.com/_ZClu0vTBY8g/T ... medium.jpg
http://www.botaniccity.com/balkongliv/w ... aForum.jpg
Hittade nått svenskt företag som ville ha 15000 exkl moms för en "rumsavdelare på 1 m i bredd! Lite saftigt för min plånbok!
______________________________________________________________________________
Medlem i NDS/SDS sedan 1991, (ordförande 2009-2014, 2021-2023)
Hulteke 2.0 handlar om ett grodrums tillblivelse.
En kort presentation av mig samt trådlänkar hittar du här!
Film från senaste Groddagen 18 mars hittar du här!