Sida 1 av 2

Nytt bygge!

Postat: 01 apr 2016, 18:01
av MattiasS
Nu har denna gamla surdeg till terrarium blivit renoverat och inrett, skrapat bort massa gammal silikon och bytt ut den spruckna inreskivan.
Bild

Börjat skapa lite "klippor" och gjort en botten och vattendel. Foam Cutter är guldvärd för att slippa en ilsken sambo!
Bild

Re: Nytt bygge!

Postat: 01 apr 2016, 18:18
av MattiasS
Blir en kombo av sika 107 och hygrolon/xaxim till bakgrund. är inne på lite olika lager därav dom olika tonerna av sikan.
Bild

Här är klippdelen i princip klar, och klär in fogskummet i hygrolon. Har även blandat/tryck in fint sand/grus i vattendel och "bäckens" väg.
Bild

Re: Nytt bygge!

Postat: 01 apr 2016, 18:23
av MattiasS
Sen så är väl själva byggandet klart, och provkört.
Bild

Vatten till hygrolon och "bäck/klippa" tas från vänstersida och sen har jag gjort några småhål i pvcröret till bevattningen innan det kommer ut vid högre övrehörn. rinner sen till en liten reservoar och när den blir full så rinner det ner på klippimitationen, ner till bäcken och ut till vattendelen igen.
Bild

Re: Nytt bygge!

Postat: 01 apr 2016, 18:32
av MattiasS
Sist men inte minst massa växter. Kör med två digitala styrenheter för att visa temp/fukt och även styra fläktar . Om tempen blir för hög så startar en fläkt på översidan terrariet. Den suger då ur luften tills tempen går ner. Sen har jag flyttat givarna som syns på bilderna då jag var intresserad av att se vart man skulle placera dom och även se olika temperaturer i terrariet.
Bild
Sen denna lilla pjäs som lyser upp burken. Sen 6 dysor som kör 20sek tre gånger per dag för luftfuktigheten.
Bild

Re: Nytt bygge!

Postat: 01 apr 2016, 20:36
av TobiasB
Wow! Riktigt imponerande bygge!! :)

Re: Nytt bygge!

Postat: 03 apr 2016, 22:36
av RicardH
Två frågor, eller tre ...
1. är det en 120-bredd på burken?
2. vad är det för taggar som sticker ur hygrolonet på bild 4?
3. Foam Cutter - kom igen! Länka! Guldgrej ju!
4. Några tankar på invånare eller ett rent växtskåp?

... och där vart det fyra frågor ... :) Saknade dig i går på groddagen! //R

Re: Nytt bygge!

Postat: 04 apr 2016, 17:54
av Cloud
Toksnyggt slutresultat. Rejäl belysning verkar det vara det där, kanske är värt även om den kostar en slant.

Re: Nytt bygge!

Postat: 05 apr 2016, 03:58
av MattiasS
RicardH skrev:Två frågor, eller tre ...
1. är det en 120-bredd på burken?
2. vad är det för taggar som sticker ur hygrolonet på bild 4?
3. Foam Cutter - kom igen! Länka! Guldgrej ju!
4. Några tankar på invånare eller ett rent växtskåp?

... och där vart det fyra frågor ... :) Saknade dig i går på groddagen! //R
Fråga
nr1: Den är lite större nämligen 150x100x60 BxHxD totalt 900l.
nr2; Hederlig tandpetare för att få hygrolonen att forma sig efter fogskummet, Dom som var lösa användes igen dom som hade fastna i fogskummet blev avklippta.
nr3: På rensvenska frigolitskärare finns lite varstans både på nätet eller i vanliga hobby affären, dom som håller på med modelljärnvägar använder ofta dessa. Ska man bygga bakgrund i frigolit och styroform i möblerade vardagsrum utan att sambon sticker så är den helt klart guldvärd...
nr4: Går fyra små D.Auratus Blue&black där som köptes in på Lördagen! ;) Ska Komplettera med nån ranitomeya art senare.
Så din bonus fråga; jag var på groddagen och jag pratade med Herr Hulteke! :lol:

Re: Nytt bygge!

Postat: 05 apr 2016, 04:05
av MattiasS
Tack Tobias!

Toksnyggt slutresultat. Rejäl belysning verkar det vara det där, kanske är värt även om den kostar en slant.
Det är det helt klart värt! Om man ser att Hemianthus callitrichoides sprider sig som en låg fin matta då är det bra kräm i den. Sen kan jag väl skruva ur några rör, men i starten så får alla lysa.
Har beställt ett 4x24w till Exoterrat där jag har kört Floodlight förut. Led är bra men då den alstrar dåligt med värme så måste man tillsätta vilket blir ca +-=0 Och nya 6500k T5 rör är ganska lätta att få tag i,

Re: Nytt bygge!

Postat: 05 apr 2016, 06:55
av RicardH
Nääääää! När då? Har du opererat bort stora delar ansiktet? Vad sjukt det här är!!?