Sida 1 av 1
Grodor till salu - åsikter
Postat: 19 okt 2015, 09:21
av PatrikNo
Nu har vi haft den nya funktionen några månader och det finns nu 40 olika varianter till salu. Kul!
Förut kände jag att det inte fanns så många grodor att köpa.
-Vad har ni för synpunkter på denna funktion?
-Vad är bra?
-Vad är dåligt?
-Förslag på förbättringar. Nu är det samma funktion som grodförteckningen för att göra det så enkelt som möjligt. Man skulle kunna tänka sig en annan presentation av det som finns till salu.
-Funkar den (alltså säljer ni något via sälj-funktionen)?
-Ni som vill köpa grodor, funkar den för er?
Det jag märkt att ni säger att ni kan ta med till en viss mässa/träff. Att man skulle på något sätt koppla det till en mässa/träff.
Re: Grodor till salu - åsikter
Postat: 19 okt 2015, 14:21
av PatrikNo
Det finns just nu:
11 hanar, 6 honor och 188 okänt kön till salu. Totalt 205 djur till salu.
Re: Grodor till salu - åsikter
Postat: 19 okt 2015, 16:15
av FrankD
Personligen tycker jag att funktionen är suverän, även om jag hittills bara har sålt en groda via den. Och köpa kan jag inte pga platsbrist. Ev. skulle man alltså kunna lägga till en funktion "Expandera grodrummet och lägg till fler terrarier".
En idé som kräver lite mindre insats av webbmaster: I säljavdelningen eller på något annat lämpligt ställe skulle det kunna finnas ett automatiskt genererat inlägg eller en sida som heter "Senaste nytt i Grodor till salu" och visar en lista på senaste uppdateringar/tillägg (med länkar). Har inte tänkt igenom det på riktigt eftersom det bara är en spontan idé men ni förstår ungefär hur jag tänker, antar jag.
Re: Grodor till salu - åsikter
Postat: 19 okt 2015, 17:47
av PelleB
Hur länge är en groda till salu om inte säljaren själv tar bort den? är det som i den vanliga köp&sälj som jag använder mig av där annonsen automatiskt försvinner efter 30 dagar?
Re: Grodor till salu - åsikter
Postat: 19 okt 2015, 18:08
av FrankD
Nej, annonsen försvinner inte automatiskt. Jag tycker att det är bra så, men man skulle kunna införa något där annonsören anger hur många dagar annonsen ska ligga ute (kanske med default noll för obegränsat).
Re: Grodor till salu - åsikter
Postat: 19 okt 2015, 22:17
av RogerL
Ger jättebra överblick
Re: Grodor till salu - åsikter
Postat: 19 okt 2015, 22:32
av PelleB
FrankD skrev:Nej, annonsen försvinner inte automatiskt. Jag tycker att det är bra så, men man skulle kunna införa något där annonsören anger hur många dagar annonsen ska ligga ute (kanske med default noll för obegränsat).
fast tidigare var det väl så att annonsen försvann efter ett antal veckor, har iaf för mig att det var så.
Re: Grodor till salu - åsikter
Postat: 19 okt 2015, 22:34
av PatrikNo
Förtydligande: Annonsen under köp/sälj försvinner som vanligt efter 30 dagar. Men det som ligger under Grodor till salu försvinner inte. By design.

Re: Grodor till salu - åsikter
Postat: 19 okt 2015, 23:20
av PelleB
PatrikNo skrev:Förtydligande: Annonsen under köp/sälj försvinner som vanligt efter 30 dagar. Men det som ligger under Grodor till salu försvinner inte. By design.

ok, men de som har grodor ute på "Grodor till salu" kan dom löpande få ett pm varje månad att se över och redigera ifall några grodor är sålda så att listan är aktuell?
Re: Grodor till salu - åsikter
Postat: 20 okt 2015, 07:41
av PatrikNo
Jag har tänkt att när man sålt grodor så ändrar man direkt. Så att sen alltid är aktuell. Har sett att ibland minskar antalet varianter som är till salu. Vilket tyder att folk har varit duktiga på att hålla den uppdaterad. Om man har grodor till salu som man inte har så är ju risken att folk kontaktar en. Så jag tror inte det är så stor risk att listan är inaktuell.