Sida 1 av 2
Vilka dysor?
Postat: 29 apr 2015, 08:14
av Cloud
Jag undrar vilka dysor ni erfarna grodister skulle köpa idag till ett nytt regnsystem? Jag tänker att man gärna vill ha dysor med stor spridning, små droppar och långsam vattenförbrukning. Är Herper's bra? Dusk Supreme? Eller Q-IN? Eller någon helt annan? Tror jag läste att Q-IN har en ganska smal spridningsvinkel, men fler erfarenheter vore intressant att höra.
Re: Vilka dysor?
Postat: 29 apr 2015, 17:07
av Henkan
Hej,
Jag är nöjd med dysor från Herpers. Ger bra spridningsvinkel och finfördelad vattendimma.
//Henrik
Re: Vilka dysor?
Postat: 29 apr 2015, 18:18
av FrankD
Personligen brukar jag välja relativt grova dysor. I regnskogen regnar det väldigt stora droppar och vissa grodors lekbeteende verkar stimuleras av ordentligt regn.
Re: Vilka dysor?
Postat: 30 apr 2015, 08:23
av Cloud
FrankD: Intressant. Det blir inte för mycket vatten i terrariet då?
Henkan: Tack för utlåtandet!
Re: Vilka dysor?
Postat: 30 apr 2015, 08:27
av MarcusL
Jag använder 4mm dysor och föredrar aquawarehouse svarta dysor. Bred spridning och sätter inte igen lika lätt som HCs vita (enligt min erfarenhet)
Re: Vilka dysor?
Postat: 30 apr 2015, 08:52
av FrankD
Cloud skrev:FrankD: Intressant. Det blir inte för mycket vatten i terrariet då?
Så stor skillnad är der ju inte mellan olika dysor. Men du måste förstås anpassa hur länge du har på regnsystemet efter vattenmängden.
Re: Vilka dysor?
Postat: 05 maj 2015, 10:55
av Cloud
Jo, det förstår jag. Man får prova sig fram.
En annan fråga, lite relaterad: hur stort hål bör man borra i terrariets takventilation för att få igenom en 6 mm genomföring? Jag har inte genomföringen än, men vill kunna beställa terrariet färdigborrat och förberett för att installera regnsystemet. Behöver därför veta vilka mått jag ska ange.
Re: Vilka dysor?
Postat: 05 maj 2015, 11:44
av FrankD
Säkrast är att fråga där du har beställt. Hos mig var det 10 mm men vem vet om alla genomföringar är likadana?
Re: Vilka dysor?
Postat: 19 maj 2015, 08:06
av MickeK
Finns även dom som är 12 mm.
Re: Vilka dysor?
Postat: 22 maj 2015, 07:05
av Jnn
Har precis fått hem dysor från Dusk och där är genomförningen 14 mm, så nog verkar det variera en hel del
