Sida 1 av 3

Bra terrariebyggare?

Postat: 26 mar 2015, 17:36
av Cloud
Hej,

Jag är ny här, har dock hunnit läsa en hel del trådar om både det ena och det andra. Håller på att återuppta ett terrarieintresse som legat slumrande i nästan 20 år, och är väldigt sugen på att börja med pilgiftsgrodor. :)

Det jag undrar är om någon kan rekommendera antingen ett företag eller en privatperson som bygger måttbeställda terrarier av god kvalitet, och gärna till ett rimligt pris. Jag är lite småskeptisk till Exoterra pga gillar inte plast. Annars är de säkert bra. Men jag vill ha ett snyggt helglasterrarium, med mått som passar där det ska stå. Bor väldigt litet så jag vill maximera de ytor jag faktiskt har att ställa terrarier på. Jag har sett att många här bygger sina egna terrarier, men så pass händig är jag nog inte. Vill gärna betala för att få något som är konstruerat av en erfaren och duktig terrariebyggare, utan slarviga limfogar eller plastiga lister. :)

Känner ni till någon som är bra på detta med att bygga terrarier och kan ta hänsyn till särskilda önskemål om ventilation, dränering, etc, så vill jag gärna ha tips!

Re: Bra terrariebyggare?

Postat: 26 mar 2015, 18:24
av TobiasB
Hallå! Jag har måttbeställt ifrån Herpers Choise i Uppsala. Det har gått mycket bra och till rimligt pris. Fick det levererat med bussgods.

Re: Bra terrariebyggare?

Postat: 27 mar 2015, 16:59
av Cloud
Tack för infon. Det är ju bra, med tanke på att jag bor i Uppsala. :)

Återstår dock bara att bestämma hur terrariet ska se ut. Allt det här med dubbelbotten, vattendel och vattenfall osv låter onekligen frestande, men svårt för en ohändig. Vill inte ta mig vatten över huvudet så att säga. :)

Re: Bra terrariebyggare?

Postat: 27 mar 2015, 17:05
av PatrikNo
Tips är att göra en ritning och lämna in så att det inte blir några missförstånd på vägen.

Har köpt måttbeställda där och är nöjd.

Re: Bra terrariebyggare?

Postat: 29 mar 2015, 10:57
av Cloud
Jo jag ska rita så som jag tänkt mig. En annan fundering jag har dock; var är bästa placeringen av ventilationsnät, för att ha en god luftgenomströmning och ändå behålla en hög luftfuktighet? Tror mig ha läst någonstans att för att undvika imma på frontglaset ska man ha ventilation längst upp på framsidan eller längst fram på ovansidan? Ligger det någonting i det? Annars har ju de flesta "moderna" terrarier ventilation långt ned på framsidan och sedan på mitten av ovansidan.

Re: Bra terrariebyggare?

Postat: 14 maj 2015, 15:53
av Cloud
Apropå ventilation så måste jag ställa en dum fråga. Jag har sett att den här ventilationstypen är vanlig för grodterrariers framsida:

Bild

Det är mycket möjligt att jag är dum i huvudet men jag fattar verkligen inte hur detta funkar. Det ser ju ut som att ventilationen är helt på insidan av glaset?? Dvs att den inte leder ut någon luft till utsidan av terrariet? Kan någon förklara det här för mig så vore jag tacksam. :? :)

Re: Bra terrariebyggare?

Postat: 14 maj 2015, 16:45
av FrankD
Nej, det sitter ingen glasbit längst ner på utsidan, utan bara bakom nätet. Du är alltså inte dum i huvudet utan problemet är att glas är genomskinligt. :D

Re: Bra terrariebyggare?

Postat: 14 maj 2015, 18:22
av Cloud
Okej...men vad är det som är bra med denna modell? Känns som att den bara tar upp extra mycket plats, jämfört med en vanlig frontventilation?

Re: Bra terrariebyggare?

Postat: 14 maj 2015, 18:31
av FrankD
Ingen aning. Det kanske blir lite bättre ventilation? Jag har det du kallar "vanlig frontventilation", dvs en nätstrimma under frontglaset en bit ovanför botten. Funkar bara bra.

Re: Bra terrariebyggare?

Postat: 14 maj 2015, 20:25
av FredrikSa
Tror fördelen är att man slipper imma och kondensation på framrutorna iom att luften stiger upp lättare längst fronten. Tror jag läst detta någonstans.
Mvh Fredrik