Sida 1 av 1
Socialt experiment.
Postat: 22 nov 2014, 12:36
av Froggyboy
Hej på er, jag har tyckt att mina grodor är alldeles för tysta. Könsmogna är de, har sex stycken Leuc's
Testade att spela ett ljudklipp ned en hane som sjunger fint, då blev det en väldig fart på dem

en av de större hoppade ikapp en annan av den och tryckte ner den mot marken, det syntes klart att den var grinig på grodan underst.
Honor eller hanar som gör så ?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Socialt experiment.
Postat: 22 nov 2014, 13:23
av FrankD
Honor.
Låter som om du har 6 honor. Det är nog dags att gå till Youtube och lyssna på Tage Danielssons sannolikhetsmonolog igen.

Re: Socialt experiment.
Postat: 22 nov 2014, 13:33
av Froggyboy
Typiskt !
Vad händer om jag sätter i en kille, tar de livet av varandra då ? (typiskt kvinnlig

Re: Socialt experiment.
Postat: 22 nov 2014, 13:56
av FrankD
Ja, könen fungerar som hos oss människor.

Leucomelashonor brukar inte vara lika brutala mot varandra som tinctorius men i värsta fall kan det ge tråkiga resultat. Jag skulle dock gissa att de lugnar ner sig igen till viss grad.
Re: Socialt experiment.
Postat: 22 nov 2014, 13:57
av Froggyboy
Man kanske kan stoppa i två hanar ??
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Socialt experiment.
Postat: 22 nov 2014, 17:21
av FrankD
Det gör det bara trängre.

Jag skulle testa vad som händer med en hane, men vara beredd på att i värsta fall flytta 5 stycken till en annan burk.
Re: Socialt experiment.
Postat: 22 nov 2014, 19:36
av Froggyboy
Trångt vet jag inte, de har ordentligt med plats. Typ 1,5 m2 golvyta.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Re: Socialt experiment.
Postat: 22 nov 2014, 20:41
av FrankD
Jag använde komparativ.
Hur som haver, det är säkert tillräckligt mycket med plats, så jag skulle inte vara rädd för allvarligt bråk eftersom de kan gå varandra ur vägen. Om du har en eller två hanar gör knappast någon skillnad. Honorna burkar inte dela upp hanarna mellan sig.