Dagsfärsk bild.
Postat: 05 maj 2013, 19:33
Det växer så det knakar, tyvärr är mossan på Ben's torv väldigt seg. Kanske har det för torrt i burken ??


Sidan om pilgiftsgrodor och mantellor!
https://www.pilgift.se/

Säljer du bens mossa/mössa?LarsH skrev:Bens mossa är seg, mycket seg om den inte får hyggligt med vatten. När den sedan väl etablerat sig, dvs det är en grön vägg, då går det inte åt alls lika mycket fukt, utan móssan i sig själ isolerar vad jag förstår, och ser till att fukten bevaras och inte dunstar lika lätt.
Mossan, eller snarare Rain Forest Background från Ben's kan jag skicka.RicardH skrev:Säljer du bens mossa/mössa?LarsH skrev:Bens mossa är seg, mycket seg om den inte får hyggligt med vatten. När den sedan väl etablerat sig, dvs det är en grön vägg, då går det inte åt alls lika mycket fukt, utan móssan i sig själ isolerar vad jag förstår, och ser till att fukten bevaras och inte dunstar lika lätt.
Fint. Och för mig som inte är insatt i produkterna menar du alltså bakgrundsgeggan? Eller finns en mix man kan stryka på eller blanda i som är till salu separat? Vore kul med en vägg eller en gren som ser ut så där ...LarsH skrev:Mossan, eller snarare Rain Forest Background från Ben's kan jag skicka.RicardH skrev:Säljer du bens mossa/mössa?LarsH skrev:Bens mossa är seg, mycket seg om den inte får hyggligt med vatten. När den sedan väl etablerat sig, dvs det är en grön vägg, då går det inte åt alls lika mycket fukt, utan móssan i sig själ isolerar vad jag förstår, och ser till att fukten bevaras och inte dunstar lika lätt.
Mitt terrarium: