Sida 1 av 1
Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 06 jun 2012, 19:22
av Skrot-Nisse
Gjorde ett litet experiment och konstaterade att det går utmärkt att köra löv i sterilisator (autoklav).
Detta tar garanterat död på alla typ av kritter som kan tänkas vilja följa med in i burken sen
Re: Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 07 jun 2012, 00:17
av PatrikO
Du kan du!!Mycket bra ide!
Re: Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 09 jun 2012, 21:06
av johan_86
Lite jobbig om man ska sterlisera typ 5 liter löv
Re: Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 09 jun 2012, 22:15
av Skrot-Nisse
johan_86 skrev:Lite jobbig om man ska sterlisera typ 5 liter löv
Två ggr, så är det klart
Jag har en stor autoklav och större påsar om det behövs.
Mer jobb att plocka och ta bort smuts.
Sv: Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 09 jun 2012, 23:07
av MarcusL
Får gå till polarens studio och slänga in lite löv i hans autoklav. Mycke pengar för att sterilisera lite löv om man skulle köpa sig en.
Skickat från min GT-I9100 via Tapatalk 2
Re: Sv: Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 09 jun 2012, 23:10
av Skrot-Nisse
[quote="Manhandle"] Mycke pengar för att sterilisera lite löv om man skulle köpa sig en.
Ja det vill till att sterilisera en halv bokskog om det ska vara ekonomiskt försvarbart

Re: Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 11 jun 2012, 08:42
av BengtO
Man kan ju också ställa sig frågan om det behövs? Vad finns det för risker med att inte sterilisera? Har aldrig gjort det och det har ju funkat ändå.
/Bengt
Re: Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 11 jun 2012, 09:43
av Skrot-Nisse
BengtO skrev:Man kan ju också ställa sig frågan om det behövs? Vad finns det för risker med att inte sterilisera? Har aldrig gjort det och det har ju funkat ändå.
/Bengt
Nä det är väl frågan med nyttan.
Men om man tänker på att tex terribilisungar och några andra arter verkar vara extremt känsliga vad det gäller bakterier (främst från deras egen avföring då ifs), så kan det kanske vara ide att ha så rena prylar i burken som möjligt. Nu är ju detta bara kosmetiskt bjäffs som gynnar våra ögon och som inte har så mycket med funktion att göra

.
Men jag ska försöka göra en så steril burk som möjligt och ändå få den att se snygg ut, just för att dra upp småttingar i.
Tar gärna feedback på detta, det är många som läser men få som kommenterar.
Vi kan så mycket här på forumet, så dela med er av era tänk och erfarenheter

Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 11 jun 2012, 10:48
av jsl
För att slippa sniglar tex. Risken kanske är liten med torra blad men jag slipper helst sniglar i terrariet om det är möjligt de begränsar växtvalet i terrariet annars
Re: Sterila löv till bottensubstrat
Postat: 11 jun 2012, 12:11
av Von Seth
Jag har 4-5 kassar löv som jag har direkt efter plockat dem har jag mikrat dem, sedan har de svalnat i ett par dar innan jag använt dem.
Det är mest sniglar och maskar jag vill få bort