Sida 1 av 1

V i k t i g t meddelande till alla dendrobatister!

Postat: 30 jan 2012, 12:01
av RicardH
Till alla medlemmar på detta forum, i vår förening samt andra svenska dendrobatister!

2011 presenterade Brown, Twomey et al sin revision av Ranitomeya-arterna och denna taxonomi har redan hunnit få brett genomslag i andra föreningar/forum. Styrelsen har berett frågan och vägt olika aspekter av att dels ansluta sig till denna taxonomi, dels avstå. Det som talar för, är att de allra flesta är överens om att publikationens resultat till största del är bra och mer precist återger de faktiska förhållandena samt att många redan använder de nya namnen. Det som talar mot att införliva de nya namnen enligt Brown, Twomey et al är att det kring några arter pågår en diskussion där man, även om man köper resten av revisionen, inte riktigt delar forskarnas slutsats.

När SDS styrelse gör sitt avvägande bygger det på att vi dels vill gå i bräschen för vetenskaplighet , dels vill göra det tydligt och enkelt för oss att förstå varandra när vi köper/säljer/diskuterar grodor med varandra och utomstående. (ännu ej medlemmar i SDS!)

Valet står mellan att ha samsyn kring alla arter utom någon enstaka (2011 års revision) eller att ha oklarhet kring ett stort antal arter (Lötters et al).

Svenska Dendrobatidsällskapet styrelse rekommenderar därför både förenings- och forumsmedlemmar att ta till sig och använda den nya taxonomin vid samtal, köp/sälj och i övrigt, allt för att skapa tydlighet kring vilka begrepp som gäller.

Om du vill läsa Brown, Twomey et als revision i sin helhet så e-postar vi den gärna. Skicka din förfrågan till @me.com (före @ skall ordförandes efternamn stå)


I januari 2012
Styrelsen
Svenska Dendrobatidsällskapet

Re: V i k t i g t meddelande till alla dendrobatister!

Postat: 30 jan 2012, 13:01
av Illustratören
Kanon! Nya tider nya namn =-)

Re: V i k t i g t meddelande till alla dendrobatister!

Postat: 30 jan 2012, 16:07
av UrbanV
Vilken/vilka arter råder det oenighet om?

Re: V i k t i g t meddelande till alla dendrobatister!

Postat: 30 jan 2012, 17:43
av BengtO
Urbanw skrev:Vilken/vilka arter råder det oenighet om?
Jag vet inte om det råder oenighet (det får de som har den kompetensen bråka om), men som hobbyist är det väldigt svårt att veta (i vissa fall) vilka grodor som tillhör variabilis eller amazonica. Där hänger inte deras bilder och text ihop.
/Bengt

Re: V i k t i g t meddelande till alla dendrobatister!

Postat: 30 jan 2012, 18:12
av RicardH
Hej Urban. Hänvisar dig till diskussionen som blev här. Den ligger i linje med Bengts post.

Re: V i k t i g t meddelande till alla dendrobatister!

Postat: 31 jan 2012, 01:12
av Simon
Ok, bra med ett beslut.
Det ska bli spännande att försöka klura ut vad som är vad. Hur tänker ni med inventeringen föresten?
Nu ska jag kryssa i att jag har R. sirensis. Det trodde jag aldrig skulle hända :P

Re: V i k t i g t meddelande till alla dendrobatister!

Postat: 10 mar 2012, 11:23
av admin Frank
Hej!

Här kommer en lista med de ändringar som genomfördes i grodinventeringen i enlighet med den senaste taxonomirevisionen:
Gammalt namnNytt namn
R. ventrimaculata "Franska Guayana"R. amazonica "Franska Guayana"
R. ventrimaculat "Rio Tigre"R. amazonica "Rio Tigre"
R. ventrimaculata "röd"R. amazonica "röd"
R. sirensisR. sirensis "Sira"
R. lamasi "Contamana Giant"R. sirensis "Contamana Giant"
R. lamasi "lågland"R. sirensis "lågland"
R. lamasi "Palchitea"R. sirensis "Palchitea"
R. lamasi "Panguana"R. sirensi "Panguana"
R. lamasi "högland"R. sirensis "högland"
R. lamasi "orange"R. sirensis "orange"
R. biolatR. sirensis "Biolat"
R. ventrimaculata "Borja Ridge"R. variabilis "Borja Ridge"
R. ventrimaculata "Rio Napo"R. variabilis "Rio Napo"
R. duellmaniR. ventrimaculata