Sida 1 av 2
Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 01 okt 2010, 22:56
av pinky
Hej igen,
Jag vill alltså skaffa mig ett regnskogsterrarium där jag på sikt tänkte hålla 2-3 Dendrobates av något slag.
Här har jag gjort en lista på saker jag tror jag kan behöva, vad tror ni, behöver man allt detta och har jag glömt nått?
Terrarium
Skulle gärna vilja ha ett sånt här:
http://www.ent-terraria.eu/product_info ... cts_id/873
Värmekabel
Är den vattentät?
Kan man ha den under lecakulorna?
http://www.reptillagret.se/heatthermolo ... -5562.html
eller ska man ha värmematta?
http://www.zoomarknad.se/product-view.a ... id%3D18900
Behöver man tillsätta värme på detta vis eller kan dom klara sig och må bra ändå?
Hygrometer
Vad tror ni om denna eller ska man satsa på nått dyrare?
http://www.reptillagret.se/analoghygrometer-p-5150.html
Lampa
http://www.zoomarknad.se/product-view.a ... id%3D19834
http://www.reptillagret.se/junglelampset-p-5234.html
Regnsystem
http://www.reptillagret.se/tropicalrain ... -5185.html
eller kan man istället ha dimmaskin?
http://www.zoomarknad.se/product-view.a ... 26brand%3D
http://www.zoomarknad.se/product-view.a ... 26brand%3D
http://www.zooplanet.se/regngenerator-p-4694.html
Lång lista blev det, hoppas nån orkar kolla igenom =)
Re: Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 01 okt 2010, 23:45
av Simon
Min erfarenhet är att enkelhet ofta är att föredra. Jag har väldigt få av de tekniska detaljerna du beskriver.
Extra värme kan vara direkt skadligt om du inte har det kallt hemma.
Re: Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 02 okt 2010, 10:56
av pinky
Så du har ingen extra värme alls?
Vi har det ju inte direkt kallt i lägenheten, det ligger väl alltid på minst 20 grader men jag trodde att grodorna behövde mer värme, men jag kanske har missuppfattat?
Sprayar du vatten för hand då?
Re: Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 02 okt 2010, 11:30
av LarsÖ
Hej och välkommen.
Dina frågor:
1. Terrarium. Det behöver inte vara komplicerat. Det ska gå att hålla tätt, för att luftfuktigheten ska behållas (och många är rädda för att flugorna kan komma ut). Du kommer så småningom att vilja ha ett terraium till, och då är det bra att ha tänkt igenom måtten så att det nya passar i storlek.
2. Värmekabel. Bor du i lägenhet så torde det inte behövas. Belysningen värmer (och ibland för mycket!)
3. Hygrometer. Du ska ha 100% luftfuktighet åtminstone någon tid under dygnet, och det märker du att du har om det blir kondens. Hygrometrar är väldigt inexakta nära 100%, så dom gör ingen nytta.
4. Lysrör (kompakt- eller vanliga) är utmärkt. Du kan inte ha för mycket ljus - men du kan få för mycket värme. En billig batteridriven termometer med inne/ute-funktion (och max/min) är en bra investering.
5. Regn. Som Simon skrev, börja med handduschning!
/Lars
PS. Men allra först: Lär dig odla mat (flugor o hoppstjärtar). DS
Re: Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 02 okt 2010, 11:54
av pinky
Tack för svar!
Känner mig lite dum med alla mina frågor!
Mer frågor!
Vad ska man ha för watt på belysningen? Räcker det med ett lysrör?
Så du menar att man inte behöver mäta fuktigheten på nått sätt i terrariet?
Re: Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 03 okt 2010, 21:15
av LarsÖ
(Inga frågor är dumma)
Terrariet du refererar till är bara 40 cm högt.. Eftersom det har en förhöjd inre botten så innebär det att den effektiva höjden är mindre än så. Detta är inte optimalt för ett regnskogs/dendrobatidterrarium. Du kommer snart att se att växterna tar sig upp i taket, och inte mycket ljus når ner. Jag skulle nog vilja ha två lysrör i en sådan burk; det skulle antagligen hålla ner växtligheten något. Men helst vill jag att ett pilgiftsterrarium är 55-60 cm högt.
Fuktigheten: Om det blir kondens (på natten t ex) så är fuktigheten tillräcklig. Och när det finns en ränna med vatten som i dessa burkar, så kan grodorna alltid förse sig. Det är mycket viktigare att kontrollera temperaturen.
Re: Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 05 okt 2010, 17:42
av pinky
Du kanske har rätt i att man skulle ha ett högre terrarium så kan man ha lite större växter också. Jag vet inte om ent skickar sina terrarium till Sverige, jag har mejlat men inte fått något svar.
Men om jag skulle ha ett 60 cm högt vad skulle du rekommendera för ljusstyrka då?
Re: Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 05 okt 2010, 20:21
av LarsÖ
pinky skrev:
Men om jag skulle ha ett 60 cm högt vad skulle du rekommendera för ljusstyrka då?
Jag har rätt många 60-65 cm höga burkar. Jag anpassar bredden till lysrörens längd, så 2-3 18Watts rör är standard. Och då låter jag för det mesta det tredje röret vara för speciella effekter (UV etc).
36 watt är vad som behövs. Och nu finns ju även kompaktrör med den styrkan.
/Lars
Re: Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 05 okt 2010, 20:26
av shubi
Kanske lite OT, men hur är det med pilgift och uv, är det något de kräver? Hur gör man då med höga burkar? Jag menar, vanliga uvrör pressar ju inte ner uv:n många decimeter och en urladdningslampa med UV alstrar ju abnorma mängder värme.
Re: Vad behöver jag till uppstart?
Postat: 06 okt 2010, 10:33
av LarsÖ
shubi skrev:Kanske lite OT, men hur är det med pilgift och uv, är det något de kräver? Hur gör man då med höga burkar? Jag menar, vanliga uvrör pressar ju inte ner uv:n många decimeter och en urladdningslampa med UV alstrar ju abnorma mängder värme.
Borde finnas en FAQ om detta någonstans. Kort svar: Saken är omdiskuterad. Några är övertygade om att UV ger bättre färger och bättre överlevnad hus yngel. Men funktionen är oklar. Vi vet inte om grodorna ser UV, och gör dom det kan det betyda att dom ser bytesdjur osv på ett helt annat sätt än vi gör.
/Lars