Sida 1 av 1

Tricolor

Postat: 14 mar 2010, 09:37
av Filip jakobsson
Vet inte om det är vida känt, men min balja där mitt Tricolor par finns tyckte jag höra ett litet
ovanligt läte direkt efter hanen sjungt(skrikit). Jag stod länge och observera dem för att kolla var ljudet kom ifrån, då ser jag att det är honan som snackar med hanen efter han sjungit. Häftigt, trodde inte honorna kunde spela!

Re: Tricolor

Postat: 15 mar 2010, 18:08
av Hotrider
Där ser man!
Vore spännande att veta vad de snackar om :mrgreen:

Re: Tricolor

Postat: 17 mar 2010, 01:17
av Von Seth
Tänkt på samma sak!

Jag har troligen dock ingen hane...
Men, jag hör hur någon försöker sjunga låter det som... Men det blir ett klick. Eller tänk dig en sång, fast det varar i ½ sekund

Ps, Normal könsmognad på Tricolor? (månader)

Re: Tricolor

Postat: 17 mar 2010, 07:04
av Filip jakobsson
Exakt! Låter som en halvtaskig hane som skall försöka sjunga.... Ja då har du nog honor för hela slanten

Re: Tricolor

Postat: 20 mar 2010, 12:43
av Von Seth
7 Honor? Vilken mardröm...

Jag som trodde 3 borde räcka :shock:

Re: Tricolor

Postat: 20 mar 2010, 19:11
av LarsÖ
Sju av vilket kön som helst låter som en statistisk osannolikhet. Men det är klart, har man valt ut de 7 största ur en grupp på 20 grodor, så kan man mycket väl ha lurat statistiken.
En annan sak: "tricolor" - vilken tricolor talar vi om? (vi ska ju så småningom börja använda de "nya" namnen...)
/Lars

Re: Tricolor

Postat: 20 mar 2010, 20:37
av Simon
LarsÖ skrev:En annan sak: "tricolor" - vilken tricolor talar vi om? (vi ska ju så småningom börja använda de "nya" namnen...)
Helt rätt!!
Är det vanliga tricolor du har så ska vi kalla dem Epipedobates anthonyi nu.
Se forum/viewtopic.php?f=21&t=1195&start=10

Re: Tricolor

Postat: 20 mar 2010, 21:38
av Filip jakobsson
Ja ja ja, hoppas jag inte får böter....

Re: Tricolor

Postat: 21 mar 2010, 03:02
av Von Seth
Fuck that shit

Jag säger negerbollar, så...

Men men... Får ta och skriva ner det, får ta och lära mig alla namnen på raserna snart, och växterna. Ligger efter