Är du intresserad av att bli medlem i Svenska Dendrobatidsällskapet, läs mer under Om SDS

Vittatus färgvariation

Frågor och diskussioner om pilgiftsgrodor.
Användarvisningsbild
emanuelkarl
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 406
Blev medlem: 09 jun 2019, 21:31
Började med grodor år: 2019
Ort: Bollebygd
Har gett tack: 50 gånger
Har fått tack: 150 gånger

Vittatus färgvariation

Inlägg av emanuelkarl »

Tjenare. Har en liten fråga. Hur stor är färgvariationen inom Phyllobates vittatus? På bider ser linjerna mest gula eller orangea ut, men på groddagen såg jag bara med helt röda linjer. Är det kamerablixtar som förvirrar en gällande färgen på bild eller finns det med gula/orangea sträck i "verkligheten" också? (jag tänkte köpa ett gäng, troligen i höst i samband med groddagen, och vill ha med röda linjer)

//Emanuel
Kolla gärna in min youtubekanal Tropical Tutorials med diverse grod- och växtrelaterade guider:
https://www.youtube.com/@Tropical_Tutorials

Jag håller D. tinctorius Azureus, D. leucomelas Guyana Banded, P. vittatus, E. anthonyi Rio Daule/Göteborg, O. pumilio Punta Laurel, R. variabilis Franska Guyana, R. reticulata och R. sirensis Contamana. Utöver grodorna har jag även en ögonfransgecko, jungfrugeckor och några fågelspindlar.
Användarvisningsbild
FrankD
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 4873
Blev medlem: 01 feb 2008, 22:31
Började med grodor år: 2007
Ort: Umeå
Har gett tack: 187 gånger
Har fått tack: 645 gånger
Kontakt:

Re: Vittatus färgvariation

Inlägg av FrankD »

Gränsen mellan orange och rött är ju svårdefinierad men jag skulle säga att ränderna brukar vara orangeröda. Vissa individer tenderar mer åt det röda, andra mer åt det orangea, men stora variationer eller t.o.m. gula ränder har jag inte sett än. Beror nog i många fall på att kameran inte lyckas fånga in färgen som den är. Men jag skulle inte betrakta mig som en vittatusexpert.
Skriv svar

Återgå till "Pilgiftsgrodor"