Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Tips om vad som är på gång
Användarvisningsbild
FrankD
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 4797
Blev medlem: 01 feb 2008, 22:31
Började med grodor år: 2007
Ort: Umeå
Har gillat: 181 gånger
Blivit gillad: 598 gånger
Kontakt:

Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av FrankD » 15 maj 2024, 15:36

Höstens Groddag 2024 hålls den 26 oktober 2024 på Ribbaskolan i Gränna

Bild
Ribbaskolan

Höstens groddag kommer att äga rum i Gränna 2024-10-26. Vi fyller på programmet så fort föreläsare och försäljare är bokade.

Program

08.30-10.00 Incheckning för utställare

10.00 Portarna öppnar och Groddagen startar!
Vi hälsar varandra välkomna till höstens stora Grodevent!

10.00-12.00 Försäljning
Här kan du köpa grodor, växter, lampor, dysor, pumpar, fläktar, vitaminer, böcker ja ALLT du behöver för ditt terrarium och dess invånare.
Glöm inte att boka bord om du skall sälja, se länk nedan.

12.00-13.30 Lunch

OBS! Ny föreläsare från Nederländerna.

13.30-14.30 Föredrag 1

Anthony Hans: Om grodorna i Panama och Bocas del Toro-ögruppen, del 1

Det här är vad Anthony skrev till oss:
Recently, I went on a frog tour in Panama, exploring the Bocas del Toro archipelago and other diverse habitats on the mainland. Each location offered unique biotopes and atmospheres, deepening my appreciation for these incredible frogs. I’ll share my observations, the status of various species, and anecdotes through numerous photos of the specimens I encountered. I’m excited to share my experiences with you.
14.30-15.00 Paus för fika

15.00-16.00 Föredrag 2

Anthony Hans: Om grodorna i Panama och Bocas del Toro-ögruppen, del 2

16.00 Det officiella programmet avslutas med städning

När allt är klart tar den som vill en bit mat, och kanske lite mer grodsnack för de som ännu inte fått nog, dvs alla.

Inträde
Groddagen är en föreningsaktivitet för Svenska Dendrobatidsällskapet som förutsätter medlemskap. Läs om hur du blir medlem här Detta kan lösas på plats (200 kr eller 300 kr för familjemedlemskap för ett års medlemskap) men kassören blir extra tacksam om medlemsavgift betalas in innan själva groddagen.

Övernattning
Det finns stugor att hyra på närliggande camping.

Försäljare
Emanuel Andreasson Egenodlade pilgiftsgrodor, ovanliga terrarieväxter, ärtbladlöss
Thresher Craft Jag gör 3D-tavlor, figurer, magneter och smycken med grodor. Allt jag säljer är gjort av mig
Adam Löfman Grodor
Bengt Olsson Grodor, T-växter, ”röda” hoppstjärtar
Tobias Bokesten Pilgiftsgrodor: Excidobates mysteriosus, samt växter.
Mikael Gustafsson Orkideer
Per Barkestedt Några grodor
Michael Hamlet Grodor, växter
Janne Axelsson växter
Jörgen Sondell Pilgiftsgrodor, foderdjur och växter.
Calle Erlandsson Flugor, lite utrustning och ev grodor
Tjalle Växter och inredning Terrarieväxter, inredning och flugkulturer
LoE Terrarietillbehör Allt för terrariehobbyn, ej djur.
Kent Hillbom Grodor o gråsuggor,hoppstjärtar
Tobbelobbe Terrarieväxter och sticklingar
Remy Schram Grodor

Bordsbokning
Du som vill sälja grodor, växter, utrustning, etc. behöver boka bord här: https://www.terrariedjur.se/expos/306. Ett bord är gratis för medlemmar, annars 100 kr/bord.

Inspiration



Försäljningsregler

I vanlig ordning kommer vi att ha en djurskyddskontrollant på Groddagen.
Här nedan är de villkor som Jordbruksverket har satt upp för dispensen från L80 under Groddagen. Det är alltså dessa punkter som vår kontrollant kommer kolla att alla säljare följer. För att det ska bli en alltigenom trevlig dag för alla så ber vi dig som säljare att noga följa detta. Gör man det inte kommer man bli tvungen att plocka bort sina grodor.

• Underskrivet överlåtelsedokument med vetenskapligt namn, födelsedatum (om känt), datum för överlåtelse, uppfödarens och/eller säljarens namn, säljarens namn och adress, köparens namn och adress, ska medfölja varje såld individ.
Använd gärna föreningens intyg så kommer allt med: http://pilgift.se/filer/SDS_uppfodarintyg.pdf

• Skötselinfo ska erbjudas att medfölja köpt groda (köparen kan naturligtvis välja att inte ta ett faktabladblad).
Använd gärna föreningens. Det har skapats som ett generellt infoblad som täcker myndigheternas krav för info för alla pilgiftgrodor: http://pilgift.se/filer/faktablad.pdf

• Endast fångenskapsuppfödda och friska grodor får säljas eller tas med till groddagen.

• Förvaringsbehållare får endast ha insyn från en sida eller taket (semitransparenta behållare är ej tillåtna). Volymen ska vara minst 1,5 dl. Grodan ska kunna vända sig utan problem samt vila i normal kroppsställning. Behållarens kortaste sida eller minsta diameter ska åtminstone motsvara 1,5 ggr grodans längd.

• Förvaringsbehållare ska innehålla fuktigt material, typ fuktigt hushållspapper eller Sphagnum-mossa och ha lämplig ventilation. Behållaren ska även innehålla trygghetsskapande inredning som möjliggör transport samt artanpassad vila, vilket lämpligen ordnas med ett löv i behållaren så grodan har möjlighet att gömma sig under. Om lufthål görs med en spik eller liknande är det viktigt att dessa trycks inifrån och ut så att inga vassa kanter skapas inuti behållaren.

• Förvaringsbehållaren ska vara märkt med grodans vetenskapliga namn samt lokalitet/morf om den är känd.

• Man får inte skaka förvaringsbehållaren eller knacka på den för att visa djuret.

• Stressade djur ska tas bort från borden och ställas undan.

• Djuren ska hållas en och en i förvaringsbehållare och får inte tas ur behållaren under Groddagen.

• Som försäljare är man tvungen att informera köpare om huruvida djuret omfattas av rådets förordning (EG) nr 338/97. Alla pilgiftgrodor och mantellor finns upptagna på Bilaga B till förordningen.



Hjärtligt välkomna!

Användarvisningsbild
FrankD
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 4797
Blev medlem: 01 feb 2008, 22:31
Började med grodor år: 2007
Ort: Umeå
Har gillat: 181 gånger
Blivit gillad: 598 gånger
Kontakt:

Re: Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av FrankD » 30 maj 2024, 13:01

Första inlägget uppdaterat med länk för bordsbokning.

Användarvisningsbild
jsl
Kassör
Kassör
Inlägg: 1660
Blev medlem: 07 aug 2008, 22:30
Började med grodor år: 2008
Ort: Umeå
Har gillat: 2 gånger
Blivit gillad: 50 gånger

Re: Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av jsl » 10 aug 2024, 09:58

Glöm inte bort detta nu då det varit lsemestrar och annat på agendan Gä gärna in och boka bord om ni har nåt att sälja. Alla medlemmar får ett bord gratis. Man kan gärna dela bord med någon om man inte har så mycket.

Ranuraworld
Inlägg: 16
Blev medlem: 18 sep 2022, 21:16
Började med grodor år: 2008
Ort: The Netherlands
Blivit gillad: 21 gånger

Re: Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av Ranuraworld » 20 sep 2024, 19:22

Friends & froggers, we are planning to visit the frog day in Gränna and can bring frogs, like we did last year.

Check the link and send email for questions and booking of frogs.

viewtopic.php?f=43&t=9042

Användarvisningsbild
emanuelkarl
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 268
Blev medlem: 09 jun 2019, 21:31
Började med grodor år: 2019
Ort: Bollebygd
Har gillat: 38 gånger
Blivit gillad: 102 gånger

Re: Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av emanuelkarl » 22 sep 2024, 21:26

Efter groddagen brukar vi alltid vara några som går ut och äter någonting tillsammans, och fortsätta prata i ett par timmar om grodor, bananflugor, terrarium, växter och allting annat som är viktigt här i livet. Detta är alltid ett supertrevligt tillfälle att lära känna andra medlemmar i föreningen, dela med sig av sina erfarenheter och lära sig otroligt mycket. Du är varmt välkommen att hägna på; det är kul om vi blir flera! Vill man hänga på så är det bara att säga till någon av oss (exempelvis mig) under dagen :)

Kom ihåg att det första bordet man bokar är gratis för SDS-medlemmar! (På bokningssidan ser det ut som om det kostar pengar, men det gör det alltså inte). Tveka alltså inte på att boka ett bord ifall du har någonting intressant att sälja!

Om man bara har någon enstaka groda, lite sticklingar eller något annat spännande att sälja, men inte tycker att det är tillräckligt för att boka ett helt bord, så kommer föreningen att ha ett (eller flera vid behov) gemensamt bord att dela på. Detta är helt gratis och egentligen krävs ingen anmälan (men det vore bra om man slänger iväg en blänkare till någon i styrelsen att man kommer vilja ställa ut något på bordet). Har du någon skojig växt som växer på bra, tveka inte på att slänga med ett par sticklingar i några plastpåsar och ta med dem till det gemensamma bordet!
Kolla gärna in min youtubekanal Tropical Tutorials med diverse grod- och växtrelaterade guider:
https://www.youtube.com/@Tropical_Tutorials

Utöver grodorna har jag även en ögonfransgecko och några fågelspindlar.

Adamanteus
SDS-medlem
SDS-medlem
Inlägg: 208
Blev medlem: 20 jan 2009, 19:34
Började med grodor år: 2008
Ort: Jönköping
Blivit gillad: 5 gånger

Re: Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av Adamanteus » 21 okt 2024, 18:32

Hej,
Jordbruksverket har ett nytt dokument för Cites B och C listade djur. Det är utformat för att svara upp mot de lagkrav som finns. Rekommenderar att ni använder det istället för föreningens dokument som har några år på nacken.

https://webbutiken.jordbruksverket.se/s ... -djur.html

Ha en trevlig Groddag!

Användarvisningsbild
emanuelkarl
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 268
Blev medlem: 09 jun 2019, 21:31
Började med grodor år: 2019
Ort: Bollebygd
Har gillat: 38 gånger
Blivit gillad: 102 gånger

Re: Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av emanuelkarl » 21 okt 2024, 19:31

Vi har nu bytt ut informationen om föreläsare, då vi har lyckats få hit Anthony Hans som kommer att berätta om grodorna han såg på sin resa till Panama och Bocas del Toro-ögruppen. Jag tror att det här kommer att bli mycket intressant att lyssna på! Se ursprungsinlägget ovan för mer information.

Mitt och Franks respektive föredrag, som vi ju nu har ersatt med ny föredragshållare, kanske dyker upp på någon framtida groddag istället.
Kolla gärna in min youtubekanal Tropical Tutorials med diverse grod- och växtrelaterade guider:
https://www.youtube.com/@Tropical_Tutorials

Utöver grodorna har jag även en ögonfransgecko och några fågelspindlar.

Gusaverhed
Inlägg: 295
Blev medlem: 13 nov 2020, 22:33
Började med grodor år: 2020
Ort: Uppsala
Har gillat: 24 gånger
Blivit gillad: 46 gånger

Re: Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av Gusaverhed » 24 okt 2024, 13:16

Någon från uppsala som ska åka ner?

Användarvisningsbild
emanuelkarl
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 268
Blev medlem: 09 jun 2019, 21:31
Började med grodor år: 2019
Ort: Bollebygd
Har gillat: 38 gånger
Blivit gillad: 102 gånger

Re: Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av emanuelkarl » 25 okt 2024, 19:56

Adamanteus skrev:
21 okt 2024, 18:32
Hej,
Jordbruksverket har ett nytt dokument för Cites B och C listade djur. Det är utformat för att svara upp mot de lagkrav som finns. Rekommenderar att ni använder det istället för föreningens dokument som har några år på nacken.

https://webbutiken.jordbruksverket.se/s ... -djur.html

Ha en trevlig Groddag!
Helt rätt, och bra att du lyfter detta. Föreningens intyg håller inte längre måttet med dagens standard (även om det från början var utformat i samråd med jordbruksverket) och vi rekommenderar därför att från och med nu använda den som du har länkat istället, både på denna groddagen och i framtiden. Vi ska så snart som möjligt ta bort föreningens nuvarande intyg från sidan och lägga till information om hur det ligger till. Jag rekommenderar också att ta med sig sin mapp med papper på ens avelsdjur till groddagen.

Vi försöker ha några av de nya intygen på plats imorgon ifall någon inte hinner med att skriva ut nya. Den viktigaste skillnaden mellan JBV:s intyg och föreningens är att information om föräldradjurens ursprung framgår tydligt i det förstnämnda. Fältet för foto är inte ett explicit krav (vi har frågat JBV om detta), och övrigt går att fylla i på plats även om det kanske tar en stund att leta rätt på föräldradjurens uppfödares addresser och liknande.
Kolla gärna in min youtubekanal Tropical Tutorials med diverse grod- och växtrelaterade guider:
https://www.youtube.com/@Tropical_Tutorials

Utöver grodorna har jag även en ögonfransgecko och några fågelspindlar.

Användarvisningsbild
FrankD
Styrelse
Styrelse
Inlägg: 4797
Blev medlem: 01 feb 2008, 22:31
Började med grodor år: 2007
Ort: Umeå
Har gillat: 181 gånger
Blivit gillad: 598 gånger
Kontakt:

Re: Höstens Groddag 26 oktober 2024 - Ribbaskolan i Gränna

Inlägg av FrankD » 28 okt 2024, 22:00

En handfull bilder från försäljningen ...
_IMG2428.jpg
_IMG2431.jpg
_IMG2433.jpg
_IMG2435.jpg
_IMG2436.jpg
_IMG2441.jpg
_IMG2446.jpg
_IMG2458.jpg
_IMG2460.jpg
_IMG2462.jpg
_IMG2468.jpg
_IMG2472.jpg
_IMG2473.jpg

Skriv svar

Återgå till "Mässor och aktiviteter"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 8 och 0 gäster