Sida 1 av 2
Rengöra/avkalka dysor
Postat: 04 apr 2011, 15:36
av PittoresktMangel
Tjena.
Hur rengör och avkalkar man dysor på bästa vis?
Har några som driver mig till vansinne. Så fort jag har rengjort dem tar det bara några dagar innan de är tilltäppta igen.
Mvh, Ludvig.
Rengöra/avkalka dysor
Postat: 04 apr 2011, 16:24
av RicardH
Re: Rengöra/avkalka dysor
Postat: 04 apr 2011, 17:12
av PittoresktMangel
Fast nu var ju inte det frågan. Ett osmos har jag hemma.
Re: Rengöra/avkalka dysor
Postat: 04 apr 2011, 17:23
av MickeK
Jag har inte testat själv men vinäger ska tydligen vara bra.
Sent from my E15i using Tapatalk
Re: Rengöra/avkalka dysor
Postat: 04 apr 2011, 17:49
av jsl
är du säker på att det är kalk du har problem med då?
Re: Rengöra/avkalka dysor
Postat: 04 apr 2011, 18:10
av PittoresktMangel
Nej, det vet jag inte. Det var därför jag skrev rengöra också.
Re: Rengöra/avkalka dysor
Postat: 04 apr 2011, 18:24
av MattiasS
Det går inte att använda typ dom tandrengöringsborstarna och sota ur dysorna. Vilka storlek är dom på? För använde såna borstar till att rengöra min airbrusch och det munstycket är på 0,3mm.
Rengöra/avkalka dysor
Postat: 04 apr 2011, 21:34
av jsl
Prova suga vatten fel väg med en sprita om det går, det bör ta bort smuts. Annars funkar ättiksyra bra på kalk
Re: Rengöra/avkalka dysor
Postat: 05 apr 2011, 11:15
av RicardH
PittoresktMangel skrev:Fast nu var ju inte det frågan. Ett osmos har jag hemma.
Trevligt. Tänkte försöka komma åt orsaken till att de täpper igen. Använder du osmosvatten, och de täpper igen?
Vet du att det är kalk och inte smuts? Om det är kalk är ätticka/vinäger fint. Om det är smuts är ett vattenfilter (mekaniskt) eller osmos kanske lösningen?
Re: Rengöra/avkalka dysor
Postat: 05 apr 2011, 16:57
av tony
Jag har inte provat på just dysor, men för avkalkning använder jag alltid färskpressad citron eller lime. Om man kan dränka föremålet ifråga som ska avkalkas i sådan saft från en färsk frukt så brukar det gå snabbt, jag tror jag avkalkade min grymt igensatta luftfuktare på cirka 30 minuter. Jag använder samma lösning på min äggkokare i köket, några veckor ansamlad kalk löses upp på mindre än fem minuter.